Писмо родитељима

ПИСМО РОДИТЕЉИМА

Драги родитељи,

драго нам је што је Ваше дијете постало ученик наше школе и што ћемо сљедећих неколико година заједно учествовати у његовом васпитању и образовању, у развоју његове личности.

Почетак школовања је за дијете једно од најзначајнијих периода у његовом животу. Од сада ће се пред њега из дана у дан постављати све већи задаци. Оно ће упознавати много нових особа – вршњака и одраслих; брзо ће ширити своја знања о свијету око себе и себи самом.

Дијете ће у школи  наћи бројне прилике за провјеру својих способности и њихово развијање. Наша је заједничка обавеза омогућити му свестран развој, стварање позитивне слике о себи, изградњу повјерења у себе и своје могућности, као и повјерења у људе.

До почетка школске године остало је још неколико мјесеци. Немојте их испунити учењем читања и писања – то препустите нама.

Провјерите јесте ли осигурали неке предуслове који ће дјетету олакшати сналажење у школи:

• Током љета чешће прошетајте са дјететом путем до школе и указујте на сигурно понашање  у саобраћају.
  • Заједно са дјететом уредите његов радни простор; навикавајте га да се сам брине о његовој уредности јер ћемо то тражити и у учионици.
  • Привикавајте дијете на правилан ритам дана (устајање и лијегање у приближно исто вријеме, спавање ноћу 9-10 сати).
  • Упућујте дијете на правилно држање тијела приликом сједења и при ношењу школске торбе.
  • Подстичите дијете на дружење и игру с другом дјецом.
  • Подстичите дијете на игре спретности, сналажљивости и оријентације: развијајте појмове лијево-десно, горе-доље, унутра-ван.
  • Упућујте дијете на редовно одржавање личне хигијене, самостално облачење и обување.
  • Разговарајте с дјететом што више, одговарајте на његова питања и подржавајте његову знатижељу за новим спознајама.
  • Први дан наставе осигурајте довољно слободног времена како бисте били уз своје дијете, помогли му у сналажењу у новој средини и заједно с њим подијелили весеље и понос због поласка у школу.

Сарадњом породице и школе постићи ћемо добре резултате у васпитању и образовању вашег дјетета, остварити циљ – имати срећно дијете и доброг ученика који ће бити наш заједнички  понос.

Педагог школе